Česky English
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Opatrný dorazí do Chuchle na vítězné vlně. Snad to opět vyjde, říká

Opatrný dorazí do Chuchle na vítězné vlně. Snad to opět vyjde, říká210422_CSI-W_Prague_Arena_Ales_Opatrny_Foto_Katerina_Navojova_05.JPG

Za týden odstartují v Chuchli premiérové závody CSI2*-W Prague Arena, kterých se zúčastní i česká parkurová jednička Aleš Opatrný. Přiveze s sebou oba své nejlepší koně – Gentlemena a Forewera, s kterým vyhrál minulou neděli Grand Prix v Linci.

Chuchle Arena Praha se na příští dva týdny stane dějištěm dvou prestižních parkurových mítinků. Jezdci a koně čeká Světový pohár, Pohár národů, kvalifikace pro olympijské hry, mistrovství Evropy i mistrovství světa a zároveň několik bodovaných soutěží do Longienes žebříčku Mezinárodní jezdecké federace.

Atraktivní sportovní program bude okořeněn účastí kompletní sestavy A kádru českých jezdců, mezi nimiž se rozhodne, kdo bude startovat v již kvalifikovaném týmu při olympijských hrách v Tokiu. Málokdo pochybuje o tom, že by se mezi trojici účastníků, resp. čtveřicí – pokud počítáme i náhradníka, nedostal Aleš Opatrný. Kvalifikované má špičkové koně a Praze se představí s oběma. S Forewerem by nepochybně rád zopakoval úspěch z minulé neděle, kdy při mezinárodních závodech v rakouském Linci zvítězil v Grand Prix. Tentokrát s ním však v první řadě bude bojovat o nejlepší výsledek v Poháru národů.

„Ještě před závody v Linci jsme si s Forewerem i Gentlemenem zaskákali na Farmě Ptýrov u Mnichova Hradiště pod umělým osvětlením v rámci předolympijské přípravy. Oba se chovali výborně, Forewer sice při opracování malinko koukal na stíny, ale při samotném skákání to již bylo bez problémů. A Gentlemen byl úplně skvělý,“ prozradil podrobnosti o důležité součásti tréninku. V Tokiu se totiž bude skákat ve večerních hodinách, a tak si koně musí zvykat na světla reflektorů a s nimi spojenými rušivými prvky.

Závody v Linci byly vůbec prvními po téměř dvouměsíční pauze způsobené nákazou herpesvirem, která se rozšířila v kontinentální Evropě. „První dny jsem to samozřejmě pojal spíše tréninkově, aby se koně mohli rozeběhnout. Člověk může doma trénovat co chce, ale závody to nenahradí,“ konstatuje. „Forewer s Gentlemenem měli výhodu, že jsem s nimi byl již na Sunshine Tour ve Španělsku a měli něco naskákané. U jiných koní byla znát přece jen únava. Stavitel v Linci připravil poměrně náročné a dlouhé kurzy. U většiny koní tak chyby přicházely ke konci kurzu, kdy jim již docházely síly.“

To ovšem nebyl případ Forewera, s nímž v Grand Prix nenašel přemožitele. „Již těch triumfů ve Velkých cenách za sebou několik máme. Vloni jsme vyhráli Grand Prix při Sunshine Tour a pak ještě během Světového poháru v Olomouci. Letos jsem chtěl přidat další výhru ve Španělsku, což jsme již nezvládli, jelikož závody byly zrušeny. Tak jsme si to vynahradili nyní v Linci a snad se nám bude dařit i v Praze,“ pevně doufá. Určitě však neplánuje jet na plný plyn při rámcových soutěžích. „S Forewerem se budu soustředit hlavně na Pohár národů v druhém závodním týdnu. První týden s ním odstartuji ve čtvrtek a v pátek, ale neplánuji s ním jet na vítězství. Vždy ladím formu na nejdůležitější soutěž závodů,“ prozrazuje své plány. „Při CSI-W v prvním týdnu bych chtěl jít Grand Prix s Gentlemenem. Kdo z této dvojice půjde Velkou cenu o týden později, to se ukáže až po pátečním Poháru národů,“ dodává. Během obou závodních mítinků by měl sedlat celkem čtyři koně, druhou dvojici bude tvořit vždy jeden zkušenější a jeden mladý svěřenec a na další týden pak přiveze jiné dva koně.

CSI2*-W Prague Arena proběhne na kolbišti ve Velké Chuchli od 29. dubna do 2. května. Zahrnuje celkem 18 soutěží s celkovou dotací 91.100 eur. Během mítinku si jezdci a koně budou moci splnit kvalifikační limity jak pro letošní olympijské hry v Tokiu a mistrovství Evropy, ale také na světový šampionát v roce 2022. Evropský šampionát mají tento rok i junioři a mladí jezdci, kteří se taktéž budou moci pokusit splnit standardy pro účast na tomto sportovním vrcholu sezony.

Kategorie soutěží CSI2*-W proběhnou tři túry. Silver Tour se koná ve čtvrtek, v sobotu a v neděli, Gold Tour je na programu druhý až čtvrtý den a Diamond Tour zahrnuje soutěže ve čtvrtek a v pátek. Nedělním vrcholem bude Grand Prix zařazená do Světového poháru, jejíž dotace je rovných 30.000 eur. Mladí 6 a 7letí koně mají vypsané soutěže na první tři dny, stejně jako Small Tour CSI1*. Velká túra této kategorie proběhne všechny dny kromě pátku.

„Je nám velmi líto, že fanoušci parkurového skákání, kterých v České republice stále přibývá, nebudou moci sledovat tuto vrcholnou sportovní událost, při níž si jezdci s koňmi mohou doplnit kvalifikační limity pro nadcházející olympijské hry, mistrovství Evropy i mistrovství světa. Na druhou stranu jsme rádi, že se akce v současné obtížné situaci vůbec může uskutečnit. Veřejnosti se tak budeme snažit poskytnout alespoň špičkový mediální servis,“ uvedla Markéta Šveňková, ředitelka závodů CSI2*-W Prague Arena a CSIO3* CET Prague Cup.

Jelikož se v areálu může současně nacházet pouze 400 osob splňujících velmi přísná hygienická opatření, omezený vstup na závodiště budou mít i zástupci médií. „Vzhledem k omezenému počtu osob a opatřením, spojeným s pandemií koronaviru, které musíme dodržet na základě výjimky Národní sportovní agentury a ministerstva zdravotnictví České republiky, nebude médiím umožněn vstup do areálu,“ pokračuje Šveňková.

Veškeré informace, startovní listiny, výsledky a oficiální fotografie budou k dispozici na internetových stránkách akce. Ty zájemci najdou pod adresami www.csi-praguearena.com a www.csiopraha.cz. Kromě živého přenosu tam budou k dispozici průběžně i zajímavé rozhovory s jezdci a členy realizačního týmu. „Prostřednictvím on-line platformy zprostředkujeme akreditovaným novinářům také živé rozhovory s vybranými jezdci. Tiskové středisko se bude snažit všem požadavkům v rámci možností maximálně vyjít vstříc. Jsme přesvědčeni, že zájemci o jezdecký sport nebudou o nic podstatného ochuzeni, i když s námi budou propojeni pouze prostřednictvím médií,“ doplnila ředitelka závodů.

Česká televize odvysílá na programu ČT Sport v neděli 2. května živě Grand Prix CSI2*-W Prague Arena od 15:30 hodin, první kolo Poháru národů CSIO3* CET Prague Cup začne v pátek 7. května od 12:30, druhé pak zhruba od 14:45 hodin. Poslední přenos je naplánován na neděli 9. května, kdy od 15:30 začne Grand Prix CSIO3* CET Prague Cup. On-line přenosy začnou každý den zhruba 15 minut před startem první soutěže, což by mělo být kolem 8:00 hodiny. Průběžně aktualizované informace budou k dispozici na již zmíněných internetových stránkách.

 

Foto: Kateřina Návojová